Hakkımda

Nadir SACAR / Okur, Yazar, Çiz.., Çeker, Biner, Gezer

Gündelik hayatta karşıma çıkan olayları öznel biçimde kaleme alıp kendi çapımda sosyal tespit yapmayı seviyorum. Bazen yazıp bazen fotoğraflıyorum. Bazen ise fotoğrafladığımı hikayeliyorum. Kısacası, hayatın bana sunduğu şeyleri gözlemleyip kendi yorumumu katmak hoşuma gidiyor.


Olayların nesnel olarak ve gerçekte ne oldukları değil, bizim için, bizim kavrayışımız açısından ne olduklarıdır bizi mutlu ya da mutsuz kılan: Epiktetos da bunu söyler : İnsanları huzursuz eden olaylar değil, olaylar hakkındaki görüşleridir.


Kıyıya köşeye yazmaya 2004-2005 yıllarında mynet  sayfalarının meşhur olduğu dönemlerde başladım. O yıllarda internet her eve girmemiş, her köşe başında bir internet kafe kurulmuş, bizler de buralarda fink atardık. Genelde sözlük sitelerini takip eder, deli gibi entry okurdum. 2007 yılında Uludağ Sözlükle başlayan sözlük yazarlığı maceram ilerleyen yıllarda İtü Sözlük, İü Sözlük, Ekşi Sözlük, Lafmacun vd. sözlük sitelerini kapsar.

Bu arada, lise son dönemlerimde fotoğrafa bulaşmam, 2008 yılında bir arkadaşımın profesyonel makinesini elime sürmem, fotoğraf illetinin hayatımdaki yerini belirler. 2009 yılında dijital kompakt makinelerden D-SLR makinelere geçiş yapıp farklı odak uzunluklarındaki objektifler edinerek portre ve sokak fotoğrafçılığı ilgimi çekmeye başladı. O yıllarda binlerce portre fotoğrafı çekip turşusunu kurdum. 2011 yılında fotoğraf dostlarımızla kurduğumuz Yaşamak Lazım isimli fotoğraf grubumuzla Bursa içi fotoğraf gezileri düzenleyip sümüklü çocuk ve kedi avına çıkardık.

İlk fotoğraf sergimiz 2012 yılında açıldı. Bu yıllarda Photoworld Bursa Fotoğraf Eğitim Merkezinde Temel Fotoğraf Eğitimi aldım. Kısa bir süre sonra İleri Çekim Teknikleri Eğitimi aldım. Aynı yıl Eskişehir Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü okumaya başlayınca başım göğe erdi. Yine 2012 yılında Artı Sanat Eğitim ve Kültür Derneğinde Fotoğraf Eğitmeni olarak ders vermeye başladım. İlk mezun öğrencilerimle birlikte 3 Mayıs 2012’de As Merkezde Karma Fotoğraf Sergimizi açtık. Aynı yılda öğrencilerimle birlikte Artı Kadraj isimli fotoğraf kulübümüzü kurduk.

Yine 2013 yılında Işıklar Askeri Hava Lisesinde Fotoğraf Dersleri vermeye başladım. Mayıs 2013’te öğrencilerimizle birlikte Sanata Işık’tan Bir Dokunuş isimli fotoğraf sergimizi açtık. Aynı dönemlerde hayatımda büyük bir yeri olan Fotoğraf Günlüğü bloğumu kurup besmele ile birlikte Her Fotoğrafın Bir Hikayesi, Her Hikayenin Bir Fotoğrafı Vardır diyerek fotoğraf hikayeleri yazmaya başladım. 2014 Yılında Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden mezun oldum. Fotoğraf Sanatını benimsediğimden beri idolüm olan Lewis Wickes Hine‘in hayatından etkilenip Sosyoloji Bölümü okumaya başladım.

2014 yılında Ekşi Sözlük motosiklet grubu olan EkşiTeker‘e üye oldum ve aktif olarak motosiklet gezileri yapmaya başladım. Fotoğraftan ve diğer sosyal aktivitelerden arta kalan zamanımı yazarak değerlendiriyorum. Mayıs 2015’ten beri Pijama Mizah dergisinde köşe yazarlığı yapmaktayım. Bu arada mizahta en az fotoğraf kadar ilgimi çekmektedir. Minik bir dergi koleksiyonum var, 1947 yılından günümüze kadar uzanan çeşitli mizah dergileri arşivimde mevcuttur. Dergi koleksiyonumun yanında ufak bir de antika fotoğraf makinesi koleksiyonum vardır. Bir çoğu halen çalışmakta olup gerek 35 mm gerekse orta format olmak üzere özellikle bayat filmler kullanarak fotoğraflar çekmeyi seviyorum.

böyleyken böyle.

Reklamlar