trafik kurallarına uymaya teşvik edici öneriler

meclisteki iktidar, ana muhalefet ve diğer parti vekilleri pek sayın kravatlı abilerimizin bir türlü çözüm üretemediği fakat göbeklerini kaşıyarak o koltuk sevdasıdan bir türlü vazgeçemedikleri aşikardır.

gerek yaya, gerek aracımızla trafikte ilerlerken bir çok insanın trafik kurallarına uymadığını görüyoruz. özellikle mobese, şehir kamerası ya da trafik polislerinin olmadığı yerlerde adeta kural katliamı yaşanır.

bu kural katliamlarından başlıcaları;

kırmızı ışıkta geçmek, sinyal vermeden şerit değiştirmek, aniden önünüze kırıp durmak, diğer araçları sıkıştırmak ve gereksiz yere korna çalmak gibi. bu katliamların hepsini yazmaya kalksak en az on ciltlik kitap olur.

hatta halk dilinde, türkiye’de trafik ışıkları; yeşil geç, sarı çabuk geç, kırmızı polis yoksa geç şeklindedir. insanlar bu komik sandıkları sözü birbirlerine söylediğinde yüzlerinde gevrek bir sırıtma belirir.

ben her gördüğüm trafik kuralı ihlalleri ya da yaşanılan bu haksızlıklara hep isyan etmişimdir. keşke bir kamera olsa kaydetsem trafik şube müdürlüğünün sitesine yollasam ya da gidip elden teslim etsem gibi. gerçi bunu yapsam kimin umurunda olacak orası da meçhul tabi.

neyse, yazımın başında belirttiğim kravatlı abiler meclis koltuğunda saksı modunda oturmayıp biraz o kafalarını çalıştırmış olsalar aslında tüm bu olumsuz olayların önüne geçebilecekler.

nasıl mı?

tüm araçlara zorunlu kamera sistemi getirilebilir. bu kameralar araç hareket etmeye başladığı andan itibaren gördüğü her şeyi kayıt altına alacak ve trafikte yaşanan olumsuz olayları gerekli merciilere elden ya da mail yolu ile araç şoförleri bizzat kendileri teslim edecek. gerekli merciiler de bu hayvanlıkları yapan kişilerin evlerine ceza ile birlikte bu kamera kayıtlarını gönderecekler.

böylece trafikte katil gibi dolanan tipler birkaç ay ceza ödedikten sonra insan olmayı öğrenecekler.